Zaćma wikłająca – jakie są jej objawy? Jak ją leczyć?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Warto w przypadku, gdy pojawiają się niepokojące objawy, niezwłocznie udać się do okulisty, który dzięki specjalistycznym metodom i nowoczesnemu sprzętowi oraz dokładnym badaniom przedstawi diagnozę oraz plan leczenia. Jedną z poważnych chorób oczu jest zaćma wikłającahttp://alfavision-zacma.pl/zacma-wiklajaca/. Zaćma tego rodzaju jest związana z zaburzeniami w siatkówce oka, która traci swoją przejrzystość. Źrenice przestają być wtedy czarne, a stają się nieco rozbielone. Zdarza się, że zaćma wikłająca prowadzi do utraty wzroku. Dlatego trzeba na nią bardzo uważać. Jeśli więc są podejrzenia, że pojawia się zaćma wikłająca objawy są coraz bardziej widoczne, a wzrok się pogarsza, to najwyższy czas na wizytę u specjalisty. Kto jest w grupie ryzyka? W jaki sposób ta choroba powstaje? Jak leczyć zaćmę wikłającą? Zaćma wikłająca co to jest?

Soczewka oka – jakie funkcje pełni w organizmie?

Siatkówka odpowiada za odbieranie obrazu. Jest to wewnętrzna błona, której budowę można określić jako skomplikowaną. Jeśli w siatkówce występują jakiekolwiek zaburzenia, to wzrok automatycznie się pogarsza. Kiedy pojawiają się zmiany mętnieniowe, może to wskazywać na zaćmę.

Jak powstaje zaćma wikłająca?

Zaćma ta pojawia się w wyniku różnorodnych chorób gałki ocznej. Może wystąpić chociażby po stanie zapalnym oka. Ma także związek z odwarstwianiem się siatkówki i zwyrodnieniem barwnika siatkówki. Czynnikiem, który może prowadzić do zaćmy tego rodzaju jest także jaskra. Do grupy ryzyka narażonej na tę chorobę należą cukrzycy. W ich przypadku choroba postępuje niezwykle szybko.

Jakie ma zaćma wikłająca objawy?

Do objawów tej choroby należą:
– pogorszona ostrość wzroku,
– wzrok wrażliwy na światło,
– widzenie podwójne,
– zaburzenie kontrastu,
– krótkowzroczność lub dalekowzroczność,
– zamglone widzenie,
– nieumiejętność prawidłowej oceny odległości,
– pojawiające się problemy z wykonywaniem obowiązków, które do tej pory nie stanowiły najmniejszego problemu,
– źrenica wygląda na rozbieloną.

Jakie się sposoby leczenia zaćmy wikłającej?

Zaćma wikłająca jest leczona podobnie do innych rodzajów katarakty. Konieczna jest więc operacja. Decyzję o niej chorzy podejmują, kiedy zaćma powoduje, że coraz trudniej jest normalnie funkcjonować. Pojawiają się trudności w pracy, ale także w codziennych obowiązkach. Nie należy jednak zwlekać z tą decyzją. Operacja będzie bowiem nieunikniona i warto przeprowadzić ją jak najwcześniej. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż, w czasie, gdy choroba postępuje, soczewka twardnieje, co jest dużym utrudnieniem dla lekarza przeprowadzającego operację. Kiedyś operacja polegała na usunięciu soczewki. Prowadziło to jednak do innych problemów, tak zwanej nadwzroczności. Pacjent był więc skazany na bardzo grube szkła korekcyjne. Obecnie, gdy medycyna jest coraz bardziej rozwinięta, stosuje się inny sposób. Zmętniałą soczewkę usuwa się, a na jej miejsce wszczepia nową. Zabieg, choć wydaje się być skomplikowany, jest przeprowadzany bardzo szybko, bo w 15-20 minut. Wzrok poprawia się bezpośrednio po operacji. Co ważne, w czasie operacji na zaćmę, można się także rozprawić z z astygmatyzmem. Wystarczy wybór odpowiedniej soczewki przez lekarza.

Niewątpliwie o wzrok należy dbać. Jego utrata niesie ze sobą wiele konsekwencji, także psychicznych. Dlatego już na samym początku, kiedy pojawiają się niepokojące objawy, należy zadbać o sprawdzenie ich przyczyn. Czym szybciej wróg zostanie rozpoznany, tym szybciej będzie można rozpocząć z nim walkę. Nie należy obawiać się wizyty u okulisty oraz zwlekać z nią. Każda choroba, którą rozpozna się szybciej, jest łatwiejsza do wyleczenia. To samo dotyczy zaćmy wikłającej. Operacja trwa krótko i jest bezpieczna. Jej przeprowadzenie to szansa na powrót do zdrowia i odzyskanie wzroku, który jest przecież bardzo cenny.