Zaćma operacja – dowiedz się więcej

Zaćma to jedna z najniebezpieczniejszych wad wzroku, która, jeśli jest nieleczona, prowadzi nawet do utraty wzroku. Na szczęście, można z nią walczyć, pomaga w tym zaćma operacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda leczenie, to przeczytaj ten artykuł.

Zaćma operacja – na czym polega?

Zaćma jest chorobą oczu, prowadzącą do ślepoty. Może być wrodzona lub nabyta. Objawia się stopniowym mętnieniem soczewki gałki ocznej, często towarzyszy procesowi starzenia. Jedyną formą leczenia zaćmy jest operacja.
Zabieg polega na wszczepieniu nowej soczewki. Ponieważ całkowite usunięcie starej soczewki i wszczepienie nowej niesie ze sobą konsekwencje w postaci silnej wady wzroku, obecnie usuwa się jedynie jej przednią część lub rozbija się zmętniałe fragmenty. Wszczepienie nowej soczewki nie powoduje wówczas wysokiej nadwzroczności.

Fakoemulsyfikacja – jedna z metod leczenia zaćmy

Powszechną metodą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Polega na usunięciu zamglonej soczewki oka przy pomocy ultradźwięków. Zabieg jest szybki – trwa około 15-20 minut. Wykonuje się go zwykle przy znieczuleniu kroplowym, stanowiącym w okulistyce popularną technikę znieczulenia miejscowego. Przez niewielkie nacięcie (ok. 3 mm) wprowadza się fakoemulsyfikator – narzędzie, które za pomocą ultradźwiękowych wibracji rozdrabnia zmętniałą soczewkę. Następnie soczewka jest wysysana, a na jej miejsce zostaje wszczepiona sztuczna.
Fakoemulsyfikacja to bezpieczna metoda usunięcia zaćmy, stosowana w każdym stadium choroby. Jest całkowicie bezbolesna. Po wykonanym zabiegu, pacjent od razu wychodzi do domu – nie musi zostawać w szpitalu. Zaćma operacja przynosi praktycznie natychmiastowe efekty. Przywrócenie widzenia odczuwalne jest od razu, gdyż nie ma potrzeby zakładania na oko opatrunku po znieczuleniu kroplowym. Ciśnienie wewnątrzgałkowe sprawia, że wykonane nacięcie zamyka się samo.

Regularnie odwiedzaj okulistę

Ogromna prostota operacji usunięcia zaćmy jest niewątpliwie zaletą. Stosowanie sprawdzonych, nieinwazyjnych metod sprawia, że komplikacje pooperacyjne zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego też gdy tylko dostrzeżemy pierwsze objawy zaćmy, takie jak nieostre widzenie, zwróćmy się od razu do lekarza. Nie ma sensu czekać na rozwój choroby, która może być źródłem wielu frustracji, podczas gdy zaćma operacja może nam pomóc odzyskać wzrok.