Zaćma – jak ją skutecznie leczyć?

Jedną z często występujących i wyjątkowo uciążliwych chorób jest niewątpliwie zaćma, zwana inaczej kataraktą. Najczęściej dotyka ona osób starszych, ale może grozić praktycznie każdemu, niezależnie od wieku. Jak ją skutecznie leczyć? Sprawdź ten tekst i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Jakie są przyczyny powstawania zaćmy?

Ciężko jest określić jej jednoznaczną przyczynę, może ich być wiele, a zazwyczaj jest ona spowodowana przebytymi urazami gałki ocznej i wszelkimi stanami zapalnymi oka. Może być również skutkiem wielu chorób przewlekłych, ale często jest też chorobą wrodzoną. U ludzi w podeszłym wieku zaćma to naturalny proces starzenia. Definiując ją, można powiedzieć, że jest to postępujące zmętnienie soczewki oka, odpowiedzialnej za prawidłowe i ostre widzenie. Stopniowo pogarsza się metabolizm organizmu, co nie pozostaje bez wpływu na stan soczewki, która powoli i nieubłaganie mętnieje, a do oka dociera mniej światła, powodując, że obraz staje się coraz bardziej rozmazany.

Zaćma – jak ją skutecznie leczyć?

Zaćma to wyjątkowo specyficzna choroba przez to, że praktycznie nie istnieje profilaktyka jej zapobiegająca i nie istnieje żadna dieta czy środki farmakologiczne mogące powstrzymać jej rozwój. Jest to schorzenie, którego leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych, a jedyną stosowaną metodą jest zabieg chirurgiczny. Jeszcze do niedawna był on długotrwały i skomplikowany, wymagał również dłuższego pobytu w szpitalu i równie długiej, uciążliwej rekonwalescencji. Stwarzało to pewien dyskomfort dla pacjentów, którzy często rezygnowali z leczenia, godząc się ze swoim stanem. Obecnie jednak, wraz z postępem medycyny, znacznie skróciły się metody jej leczenia, a najczęściej wykorzystywaną techniką operacyjną jest fakoemulsyfikacja. W skrócie mówiąc, polega ona na usunięciu uszkodzonej soczewki z natychmiastowym zastąpieniem jej nową, samoczynnie rozwijającą się w miejscu przeznaczenia. Zabieg trwa około pół godziny, a po jego zakończeniu pacjent może natychmiast udać się do domu. Dzięki wykorzystaniu takiej nowoczesnej metody zaćma stała się chorobą łatwo uleczalną, której negatywne skutki w większości przypadków daje się skutecznie usunąć.