Zabieg zaćmy to najskuteczniejszy sposób na usunięcie zaćmy?

Zaćma jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu. Czym jest katarakta? Jak ją leczyć? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Co to jest zaćma?

Zaćma (inaczej katarakta) dotyka najczęściej osoby po 60 roku życia i jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Może być wrodzona lub degeneracyjna, prowadzi do zmętnienia soczewki. Może być jedno lub obustronna. W większości przypadków jest naturalnym objawem starzenia się soczewki oka, ale istnieją też czynniki ryzyka, które w znacznym stopniu przyspieszają rozwój zaćmy, są to m.in.: cukrzyca, niedoczynność przytarczyc, wysoka krótkowzroczność, choroby i urazy oczu, długotrwałe promieniowanie UV, stosowanie niektórych leków, palenie.

Choroba, ktyóra może rozwijać się przez wiele lat

Zaćma zwykle rozwija się przez wiele lat i początkowo może zostać niezauważona, widzenie staje się coraz bardziej zamazane, kolory rozmyte i zamglone. Zaćmę można usunąć tylko chirurgicznie. Zabieg zaćmy jest najczęstszym i jednym z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Operację zaćmy można wykonać w jednej z wielu publicznych lub prywatnych placówek na terenie całego kraju, zabiegi wykonywane są odpłatnie lub w ramach NFZ, na te ostatnie oczywiście trzeba czasem czekać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Usunięcie zaćmy w 3 wizytach

W większości placówek leczenie katarakty zamknięte jest w 3 wizytach. Większość placówek wymaga obecności osoby towarzyszącej. Pierwsza wizyta to wizyta kwalifikująca. Pacjent zobowiązany jest mieć ze sobą listę leków aktualnie zażywanych, historię chorób, okulary (jeśli używa). Podczas tej wizyty pacjent przechodzi szczegółowe badania z diagnostyką i zostaje poinformowany czy się kwalifikuje do operacji zaćmy. Druga wizyta odbywa się w dniu zabiegu. Przeważnie trwa kilka godzin, niewiele placówek zatrzymuje pacjenta na noc. Niektóre placówki wykonują badania krwi, moczu, EKG na miejscu, inne wymagają przywiezienia już ze sobą wyników badań wraz z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zaćmy trwa od 15 minut do godziny i jest całkiem bezbolesny po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Ostatnia wizyta to wizyta kontrolna, odbywa się dzień po zabiegu, pacjent otrzymuje receptę na leki niezbędne przy rekonwalescencji.