Usuwanie zaćmy – co musisz o nim wiedzieć

AlfaVision, Okulistyka, usuwanie zaćmy

Zaćma to nie wyrok. Trzeba o tym wiedzieć, by potem niepotrzebnie się nie denerwować. W porównaniu z innymi chorobami w tym przypadku możliwe jest skuteczne leczenie, które raz na zawsze pozwoli odzyskać sprawny wzrok. Co musisz o tym wiedzieć?

Na czym polega zabieg?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to chirurgiczne wycięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce sztucznej. Tyle w skrócie. W rzeczywistości, choć wiele osób bardzo boi się przed wizytą w szpitalu, prace chirurgiczne należą do jednych z prostszych tego typu zabiegów. Chirurg ma do dyspozycji nowoczesne narzędzia, które powodują, że zabieg jest bardzo precyzyjny, a rana szybko się goi. Zamiast zmętniałej soczewki mocuje się sztuczną. Można zdecydować się na soczewki ponadstandardowe, które przy okazji korygują także inne wady, jak np. astygmatyzm, krótkowzroczność czy nadwzroczność. Dzięki temu można bardzo dobrze widzieć przez wiele lat bez konieczności zakładania okularów czy szkieł kontaktowych. Nie wszyscy jednak decydują się na takie rozwiązanie. Za soczewki ponadstandardowe trzeba zapłacić nieco więcej. Stąd też część osób zostaje jednak przy zwykłych soczewkach, które wprawdzie eliminują zaćmę, ale z drugiej strony nie leczą innych towarzyszących wad wzroku. Pacjent jest więc skazany noszenie okularów i po 3 miesiącach od wykonania operacji musi zgłosić się do okulisty, by dobrać mu odpowiednie okulary. Tak w skrócie wygląda usuwanie zaćmy.

Jak wygląda rekonwalescencja?

Choć usuwanie zaćmy to szybki zabieg, bo trwa około 20 minut, to jednak sama rekonwalescencja jest już dłuższym procesem. Żeby całkowicie wrócić do zdrowia, ćwiczyć, dźwigać ciężkie zakupy potrzeba około 3 miesięcy. Najtrudniejsze są pierwsze dni tuż po zabiegu. Trzeba wówczas bardzo uważać, by do oka nie dostawało się żadne zakażenie. Czujność należy zachować przy wykonywaniu codziennych czynności, jak chociażby mycia ciała. Do oka nie może dostać się woda. Zaleca się więc stosowanie specjalnego bandażu na oko, by ochronić przed niepożądanymi czynnikami. Jeśli by jednak doszło do podrażnienia wodą, a oko sprawiałoby ból jak najszybciej trzeba zgłosić się na kontrole do lekarza. Być może konieczne byłoby zastosowanie specjalnych kropel do oczu z antybiotykiem lub też zastosowaniem się do innych zaleceń lekarza. Po około 3 tygodniach rana jest już prawie zagojona. Należy jednak unikać wysiłku, dźwigać ciężkich siatek czy intensywnie ćwiczyć. W ten sposób można doprowadzić organizm do ciężkiego stanu. Lepiej więc bardzo uważać, by nie doszło do żadnych niepożądanych objawów.