Usuwanie zaćmy w Czechach – leczenie bez kolejek

Zaćma jest schorzeniem, który dotyka coraz więcej Polaków. Niestety, mimo wzrastającej liczby chorych, kolejki na operacje nie maleją. Na szczęście możemy ominąc ten problem, zapisując się na operację usunięcia zaćmy w Czechach.

Jak zorganizować leczenie za granicą

Proces zgłoszenia się na usuwanie zaćmy w Czechach, jak i formalności z tym związane nie są skomplikowane. Na początek musimy znaleźć odpowiednią polską klinikę, która oferuje nam możliwość leczenia się u Czechów. Tam po wcześniejszym umówieniu się na wizytę zostaną przeprowadzone badania kwalifikujące nas do zabiegu, a następnie, jeśli pozytywnie je przejdziemy, zostaniemy zarejestrowani i umówieni na wizytę w czeskiej placówce. Gdy zbliży się odpowiedni termin zgłaszamy się do kliniki w Czechach na zabieg. Do naszych sąsiadów możemy dostać się na dwa sposoby. Pierwsza możliwość to samodzielny przyjazd. Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, to ważne jest, by prócz nas pojechał jeszcze jeden kierowca. Wynika to z faktu, iż po operacji nie możemy prowadzić przez dobę samochodu, więc jeśli chcemy dostać się gdzieś autem, to potrzebujemy w tym celu innego kierowcy. Drugą opcją, która nie jest dostępna w każdej placówce, jest dojazd busem wraz z innymi pacjentami. Jednak niezależnie od możliwości, którą wybierzemy, sama podróż do kliniki nie powinna nam sprawić większego problemu, ponieważ większość placówek jest rozmieszczona blisko granicy polsko-czeskiej. Dzięki temu mamy pewność, że nie zgubimy się w Czechach. Kiedy znajdziemy się już na miejscu, czekają nas jeszcze jedne badania przed operacją. Jeżeli chodzi o zabieg usuwania zaćmy to trwa on 20 minut i jest bezbolesny dla pacjenta. Jednak po operacji nie wychodzimy od razu ze szpitala, czeka nas jeszcze rekonwalescencja, a następnego dnia wizyta kontrolna. Warto zarezerwować sobie wcześniej hotel, by w dniu zabiegu nie szukać noclegu.

Jak załatwić refundację

Koszt operacji usuwania zaćmy wynosi 2500 zł i płacimy tę kwotę w klinice w dniu zabiegu. Cena jest wysoka, ale na szczęście możemy ubiegać się o refundację. Wystarczy, że po przyjeździe do Polski, złożymy wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju. Następnie musimy poczekać około 30 dni od złożenia wniosku na rozpatrzenie sprawy przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po tym czasie, jeżeli nie było żadnych przeciwwskazań, NFZ wypłaca nam około 2100 zł. Warto tutaj zaznaczyć, iż czas oczekiwiania na zabieg w Polsce jest znacznie dłuższy niż w przypadku naszych sąsiadów. Jak widać usuwanie zaćmy w Czechach po uzyskaniu refundacji jest bardzo opłacalne, bo oszczędzamy swój czas i możemy poprawić komfort życia.