Usunięcie zaćmy – gdzie najlepiej wykonać operację?

19Zaćma to bardzo poważna choroba, która dotyka szczególnie osób starszych. Jej usunięcie jest stosunkowo proste. Jednak choć sam zabieg trwa około 20 minut, to pojawiają się problemy z terminem przyjęcia do szpitala. Czasem trzeba czekać nawet 3 lata. Z tego powodu warto poszukać innych rozwiązań.

Leczenie prywatne

Dużo osób korzysta z prywatnego leczenia. To wydaje się być dość dobra alternatywą, jeśli chodzi o usunięcie zaćmy. Zabieg jest przeprowadzany w pełni profesjonalnie, jednak cena za jego wykonanie jest mocno wygórowana. Za jedno oko pacjent musi zapłacić około 3-4 tys. złotych. To dość sporo zważywszy na fakt, że zaćma dotyka osób starszych. Bardzo często są to emeryci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. W ich przypadku usuniecie zaćmy prywatnie wiąże się z dużym kosztem, koniecznością zaciągnięcia kredytu i jego spłaty przez kolejne lata. To są tak duże obciążenia, że trudno jest im sprostać. Ma to bardzo negatywne skutki dla domowego budżetu, a czasem wiąże się z tym, że tacy ludzie wpadają w spiralę finansową, której spłacenie jest już bardzo trudne.

A może leczenie w Czechach?

Z tego właśnie powodu pacjenci szukają innych sposób, by na skuteczne usunięcie zaćmy. W ostatnich latach popularne stało się leczenie w Czechach. Pozwala na to tzw. dyrektywa transgraniczna, w ramach której można korzystać z opieki medycznej poza granicami kraju. W ten sposób będzie można uzyskać fachową pomoc medyczną. Na czym to polega? W dużym skrócie można skorzystać z zabiegu w czeskim szpitalu. Za zabieg trzeba zapłacić z góry około 2,5 tys. zł. Później jednak można ubiegać się o refundację kosztów w ramach NFZ. Na chwilę obecna otrzymuje się 2, 1 tys. zł. Faktyczna kwota, jaką trzeba ponieść jest więc niewielka, a na zabieg czeka się do 2 tygodni. Z tego właśnie powodu dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiej właśnie opieki medycznej.

Jak zapisać się do szpitala?

Na szczęście nie jest to aż tak trudne. Wstępne konsultacje odbywają się w Polsce, np. w szpitalu w Skoczowie, który nawiązał współpracę z czeską kliniką. Procedura jest bardzo prosta. Pacjenci umawiają się na konsultacje w Polsce. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, do wykonania zabiegu, umawia się termin wizyty w Czechach. Na miejscu w szpitalu spędza się jeden dzień. Po zabiegu dostaje się komplet dokumentów potrzebnych do refundacji w NFZ. Tyle w teorii. W praktyce jest to równie proste.