Usunięcie zaćmy: co musisz wiedzieć o zabiegu?

Usunięcie zaćmy to bardzo krótki i prosty zabieg. Zajmuje dosłownie chwilę. Polega na wycięciu zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce sztucznej. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, z czy, dokładnie wiąże się taki zabieg. Poznaj często zadawane przez pacjentów pytania.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabiegi?

Im szybciej, tym lepiej. Nieleczona zaćma prowadzi do stopniowej utraty wzroku, a to jest bardzo kłopotliwe i wiąże się z wieloma problemami. Wzrok staje się coraz słabszy, a widziany obraz jest niewyraźny i zamglony. To powoduje, że komfort życia bardzo się obniża. To już bezpośrednio przekłada się na codzienne funkcjonowanie, które dzięki temu jest znacznie utrudnione. Co prawda zaćmę można usuwać praktycznie w każdym stadium, jednak nie warto z tym zwlekać, by nie pogarszać swojego komfortu życia. To może być bardzo niebezpieczne. Najgorszą konsekwencją nieleczonej zaćmy jest całkowita utrata wzroku. Potem już niewiele da się zrobić. W praktyce jednak zaćma rozwija się kilka lat, choć zdarza się, ze ten proces jest znacznie krótszy i trwa zaledwie kilka miesięcy.

Czy zabieg boli?

To bardzo prosty zabieg, który trwa zaledwie 20 minut. Odbywa się pod znieczuleniem miejscowym, przez co pacjent praktycznie natychmiast odzyskuje pełnię widzenia. Same prace chirurgiczne nie bolą. Jest to w pełni bezpieczne, choć wcześniej musi zostać poprzedzone badaniami kwalifikacyjnymi. Tak czy siak, nie jest to nic strasznego.

W Polsce czy za granicą?

Jak się okazuje, usunięcie zaćmy zaćmy czy to w Polsce czy w Czechach nie jest specjalnie skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu. Niestety, w Polce jest duży problem z przyjęciem do specjalisty w ramach NFZ. Na zabiegi czeka się miesiącami, a rekordziści czekają na swoją kolej nawet 3 lata. To bardzo dużo. Tym bardziej, że w tym czasie wzrok może się znacznie pogorszyć. Do tego lepiej nie dopuszczać. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na usunięcie zaćmy w Czechach. Na takie coś pozwala tzw. dyrektywa transgraniczna. W jej ramach można skorzystać z opieki lekarskiej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Trzeba mieć tylko aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Wprawdzie za usługi trzeba zapłacić z góry, jednak potem można ubiegać się o zwrot kosztów z NFZ. Na chwilę obecną można liczyć na kwotę 2,1 tys. zł. Za usunięcie zaćmy trzeba zapłaci około 500 zł, co nie jest wielkim kosztem, a operacja Est wykonywana w przeciągu 2-3 tygodni.