Żółta plamka leczenie – zadbaj o swoje oczy

leczenie zacmy czechy

Zwyrodnienia plamki żółtej, zwane inaczej AMD, to bardzo poważny problem. Schorzenie pojawia się wraz z wiekiem, głównie u osób powyżej 50. roku życia. Jest związana ze starzeniem się komórek. Ryzyko choroby jest także większe u osób otyłych, a także palaczy.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli nasze problemy ze wzrokiem zaczynają się pogarszać, obraz staje się mniej wyraźny, pojawiają się także problemy z widzeniem konturów, a kolory nie są takie żywe jak powinny, może to oznaczać początki AMD, czyli degeneracji plamki żółtej. To bardzo poważna choroba, bo może grozić całkowitą ślepotą. W początkowym etapie przebiega ona jednak bardzo podstępnie. Bardzo często zachodzące w oku zmiany nie są w ogóle zauważalne. Co więcej, zdarza się tak, że wada pojawia się tylko przy zakryciu jednego oka. Z czasem jednak problemy narastają. Pojawiają się trudności z czytaniem, pisaniem, prowadzeniem samochodu. Jeśli zauważamy, ze coś jest nie tak, natychmiast udajmy się do lekarza, który powinien nam pomóc. Trzeba jednak pamiętać, że po pięćdziesiątce ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. Stąd też warto chodzić na profilaktyczne kontrole niezależnie od tego, czy widzimy dobrze czy też zauważamy niepokojące objawy. Jeśli chodzi o żółta plamka leczenie, ważna jest jak najszybsza reakcja. Tylko w ten sposób będzie można ochronić swój wzrok na cale lata. Warto wiedzieć, że w początkowym stadium choroba jest znacznie prostsza w zahamowaniu. Podaje się suplementy diety zawierające luteinę, kwas omega-3. Lekarz może również zalecić stosowanie odpowiedniej diety, szczególnie bogatej w zielone warzywa, a także spożywanie sporej ilości ryb morskich. To powoduje, że żółta plamka leczenie będzie znacznie prostsze. Im bardziej zaawansowany etap choroby, tym gorzej. Kiedyś degeneracja plamki żółtej nie była możliwa do wyleczenia. Dziś jest zupełnie inaczej. Są sposoby, by chirurgicznie pozbyć się schorzenia, ale zabiegi nie dają 100% gwarancji. Trzeba wiedzieć, że AMD to jedna z częstszych przyczyn całkowitej ślepoty.

Kiedy plamka żółta może nam szczególne zagrażać?

Okazuje się, że plamka żółta występuje w dwóch postaci suchej i mokrej. Ta pierwsza wersja pojawia się u blisko 90 proc. osób. I cale szczęście, bo jest ona zdecydowanie łatwiejsza do wyeliminowania. Stopniowo traci się widzenie, co jest związane z obumieraniem fotoreceptorów w oku. Zdecydowanie gorsza jest postać mokra, zwana inaczej wysiękową. Powstaje ona na skutek patologicznych zmian naczyń krwionośnych, które pękają, tworząc wylewy krwi w okolicy plamki żółtej.