Stomatologia w Tarnowskich Górach – wczoraj i dziś…

Stomatologia to dziedzina, która rozwija się w bardzo zastraszającym tempie. Wciąż powstają nowe rozwiązania, które powodują, że leczenie jest dużo precyzyjniejsze. Dowiedz, co zmieniło się na przestrzeni 3 ostatnich dekad…

Znieczulenie to podstawa

Bardzo ważnym elementem jest znieczulenie. To absolutna podstawa, jeśli chodzi o skuteczne leczenie. Żeby dobrze porównać, jak stomatologia w Tarnowskich Górach wyglądała kiedyś weźmy pod lupę 3 ostatnie dekady. W czasach, kiedy w Polsce panowała głęboka komuna, a dostęp do wszystkiego był znacznie trudniejszy, ciężko było o wysoki poziom usług stomatologicznych. Różnice pomiędzy tym, co było kiedyś, a jest dzisiaj są kolosalne. Skupmy się jednak na kwestii znieczulenia. 30 lat temu, jeśli w ogóle aplikowano je pacjentom, to nie było ono najlepszej jakości. Działało ogólnie. Powodowało paraliż całego ciała, który był odczuwalny jeszcze kilka godzin po zabiegu. Dziś, na szczęście jest zupełnie inaczej. Znieczulenie działa miejscowo. Dawka dozowanego preparatu jest wyliczana komputerowo. Dzięki temu pacjent otrzymuje taką ilość środka, jakiej dokładnie potrzebuje, a kiedy zabieg się skończy, nie odczuwa się żadnych objawów. Może swobodnie rozmawiać, prowadzić samochód czy też jeść. Kiedyś stomatologia Tarnowskie Góry była pod tym względem znacznie uboższa. Pacjenci do dziś odczuwają strach przed zabiegami. Wynika on głównie z obawy przed bólem. Wciąż aktualne jest, a przynajmniej w niektórych środowiskach, powiedzenie dentysta-sadysta, choć obecnie nie ma już ono uzasadnienia. Standardy w gabinetach dentystycznych są naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Materiały i sprzęt

Jeśli chodzi o stosowany w gabinetach dentystyczny sprzęt i kompozyty różnica też jest ogromna. Obecnie technologia jest bardzo zaawansowana. Wciąż powstają nowe rozwiązania, które powodują, że leczenie zębów jest bardzo skuteczne, a efekty wykonanych prac są widoczne przez co najmniej kilkanaście lat. Już same plomby są dużo bardziej trwale niż dawniej. Kiedyś stosowano jedynie amalgamat. Teraz też się go stosuje w ramach NFZ, jednak większość pacjentów decyduje się na plomby światłoutwardzalne, które dokładnie dopasowują się do struktury zęba, a do tego są one praktycznie niewidoczne, bo ich kolor jest dokładnie taki sam jak reszty uzębienia. Nie bez znaczenia jest także zastosowany sprzęt. Obecnie w gabinetach stomatologicznych używa się precyzyjnych narzędzi, dzięki którym zabiegi sa dokładne i bardzo trwałe. Nic dziwnego, ze z takich nowoczesnych rozwiązań z roku na rok korzysta coraz więcej osób.