Soczewki twarde a miękkie – różnica


Coraz więcej osób rezygnuje z noszenia okularów. Przeszkadzają w treningach, ukrywają piękne oczy, wyglądają niemodnie. Na ratunek ruszają zdrowe alternatywy! Czym jednak różnią się soczewki kontaktowe twarde od tych miękkich – http://pryzmat-okulistyka.pl/soczewki-kontaktowe-twarde-a-miekkie/? I na czym właściwie polega ich funkcja?

SOCZEWKI KONTAKTOWE TWARDE

Kilka lat temu przypięto im łatkę staromodnych. Ale czy rzeczywiście jest to właściwe? Soczewki kontaktowe twarde przede wszystkim biorą czynny udział w leczeniu skomplikowanych wad wzroku.

Oczywiście, kluczowe w doborze typu szkieł jest profesjonalne badanie. Okulista ustali topografię rogówki, wadę wzroku, przygotuje próbną soczewkę, udzieli niezbędnych informacji o użytkowaniu i konieczności przestrzegania higieny. To z pewnością nie będzie nasza pierwsza wizyta! Każdy pacjent powinien sam sobie wypracować zupełnie spersonalizowany model, by osiągnąć satysfakcję.

Niestety, ten rodzaj szkieł ma również dość długi okres adaptacji. Pod odpowiednią opieką przyszły właściciel przejdzie przez niego w mgnieniu oka. To jednak nie koniec! Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania konieczne są kontrole co 6 – 12 miesięcy.

Same soczewki kontaktowe twarde produkuje się z wytrzymałych materiałów. Kiedyś ograniczały oczom dopływ tlenu, dziś jednak wytwarzane są z o wiele bardziej przepuszczalnych substancji hydrożelowo – silikonowych.

Z uwagi na pełnioną rolę, wyróżniamy:
– soczewki sferyczne,
– soczewki toryczne,
– soczewki do stożka rogówki.

Pierwszy typ jest zdecydowanie najpopularniejszym. Korzystają z niego osoby zmagające się z krótko- i dalekowzrocznością. Ich sferyczność waha się w granicach od -25 dioptrii do +25 dioptrii. Dzielimy je na: asferyczne (z mocą rozłożoną równomiernie na całej powierzchni), biasłeryczne, krzywiznowe.

Szkła toryczne korygują z kolei astygmatyzm, w tym starczowzroczność. Te do stożka rogówki spełniają natomiast funkcję leczenia fragmentu oka.

SOCZEWKI KONTAKTOWE MIĘKKIE

Są lżejsze i wygodniejsze, dlatego najczęściej poleca się je osobom dopiero rozpoczynającym soją okulistyczną przygodę. Zawierają dużo wody, dzięki czemu oko pozostaje nawilżone. Okres ich przydatności wynosi od jednego dnia do nawet miesiąca.

Soczewki kontaktowe miękkie mają krótki okres adaptacji. Mimo to przed zakupem koniecznie należy odwiedzić okulistę! Ten typ szkieł również powinien zostać spersonalizowany, odpowiednio do naszych wad wzroku.

W zależności od potrzeby, wyróżniamy następujące grupy soczewek miękkich:
– sferyczne,
– toryczne,
– progresywne,
– kolorowe,
– ochronne.

Funkcje dwóch pierwszych zasadniczo nie różnią się od soczewek twardych. A jednak już progresywne łączą w sobie korekcję krótko- i dalekowzroczności.

Kolorowych najczęściej używamy ze względów estetycznych. Współczesna optyka umożliwia nam nawet zmianę koloru oczu! Wykorzystują to oczywiście twórcy filmów science – fiction oraz ci, którzy chcieliby uzyskać ich recesywny niebieski odcień.

Ochronne szkła kontaktowe natomiast wykorzystują osoby mające ciężką dla oczu pracę: informatycy, copywriterzy, dziennikarze. Umożliwia to maksimum satysfakcji podczas długotrwałej pracy związanej z komputerem.