Skleroterapia – jakie są wskazania do zabiegu?

Skleroterapia to zabieg nastrzykiwania żylaków środkami, które powodują ich zarośnięcie (obliterację). Po wykonaniu zabiegu konieczne jest wykonanie elastycznego opatrunku uciskowego. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, kiedy stosuje się ten zabieg.

Czym jest skleterapia?

Skleroterapia jest metodą leczenia żylaków stosowaną bardzo często. Zaleca się jej wykonywanie w początkowym okresie choroby, kiedy występują takie objawy jak teleangiektazje oraz niewielkie żylaczki. Metoda sprawdza się również w przypadku większych żylaków. Należy jednak pamiętać, iż skleroterapia nie jest metodą, jaką można stosować w każdym przypadku i u wszystkich pacjentów.

Dlaczego warto postawić na ten zabieg?

Skleroterapia sprawdza się doskonale w leczeniu tych zmian żylakowych, którym nie są powiązane z poważnym uszkodzeniem głównych, powierzchniowych pni żylaków kończyn dolnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej). Główny wpływ na powstanie takich uszkodzeń ma stan zastawek żylnych, które regulują kierunek przepływu krwi. Stan sprawności owych zastawek ocenia się za pomocą dokładnego badania ultradźwiękowego. Jeśli badanie wykaże uszkodzenia zastawek i wynikającą z nich niewydolności głównych ujść tych żył do układu żył głębokich (w miejscu pachwiny albo pod kolanem), przeprowadzanie zabiegów nastrzykiwania jest niewskazane.
Obecnie jest szeroko dostępna diagnostyka USG żył kończyn dolnych, co pozwala ocenić dokładnie ich stan i co za tym idzie pozwala zakwalifikować pacjenta z chorobą żylaków do najbardziej odpowiedniej dla niego metody leczenia żylaków.

Kiedy należy postawić na skleroterapię?

Skleroterapię należy więc wybrać w tych przypadkach, kiedy niewskazane jest postępowanie chirurgiczne (z wielu powodów, m. in. z powodu złożoności zabiegu, trudności technicznych oraz niepewnego wyniku czy też z byt wysokiego ryzyka operacji żylaków). Niekiedy zabieg skleroterapii wykonywany jest na wyraźne życzenie pacjenta. W takim wypadku pacjent musi uzyskać wszystkie informacje dotyczące zabiegu. Musi być w pełni świadomy jakie prawdopodobne wyniki może przynieść terapia skleroterapii, jak mogą wyniknąć powikłania. Na czym polegają wady i zalety terapii w porównaniu z metodą chirurgiczną.