Plac zabaw zamiast komórki

Z roku na rok polskie dzieci są coraz grubsze. Wynika to głównie ze sposobu życia, jakie prowadzą. Coraz rzadziej wychodzi się na dwór, a większość czasu spędza się w domu z komórka w ręku. W ten sposób nie tylko rozwija się złe nawyki, ale także zabiera dziecku bodźce potrzebne do rozwoju.

Dlaczego plac zabaw jest tak ważny

Plac zabaw jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka i to z wielu różnych powodów. Przede wszystkim pozwala się szybciej rozwijać praktycznie pod każdym względem: od motoryki po intelekt, ale po kolei. Nie jest tajemnicą, że każdy plac zabaw jest dla dziecka pożądany. Zacznijmy od rozwoju ruchowego. Wspinając się po drabinkach, czy tez korzystają z bieżni, przeplotni, piramidy liniowej, maluchy muszą pokonywać swoje słabości, a to pozwala im się znacznie szybciej rozwijać. Oczywiście każdy plac zabaw musi być dostosowany do potrzeb najmłodszych użytkowników. To jedna z ważniejszych kwestii. Dzieci 3-letnie nie mogą się bawić na wysokich piramidach liniowych, bo z całą pewnością takie sprzęty się dla nich nie nadają. W każdej chwili mogą spaść. Dla nich lepiej sprawdzą się np. tunele, pod którymi będą mogły przejść. Nie bez znaczenia jest też rozwój intelektualny maluchów, a plac zabaw nadaje się do tego wprost idealnie. To właśnie w tym miejscu dzieci mogą czerpać bodźce potrzebne do rozwoju. Mózg maluchów rozwija się w dynamicznym tempie, ale cały czas trzeba dostarczać bodźców do rozwoju. Place zabaw są pod tym kątem idealne i warto korzystać z takich możliwości. Tym bardziej, że obecnie producenci placów zabaw wysoko stawiają poprzeczkę. Place zabaw, które dostarczają pozwalają na zabawy tematyczne i rozwijają wyobraźnię. Są kolorowe i bardzo trwałe.

Rozwój społeczny

Warto powiedzieć, że plac zabaw jest niezawodny, jeśli chodzi o rozwój kompetencji społecznych. To pierwsze miejsce, w którym maluchy uczą się kontaktu z innymi. Na własnej skórze przekonują się, że tylko kiedy będą działać wspólnie mogą osiągnąć znacznie więcej. To bardzo ważne. Przykładowo, budowa rzeźby z piasku idzie znacznie szybciej, kiedy wykonuje się to we dwie osoby. To wiedzą chyba każde dzieci. Stąd też warto umożliwić dzieciom taką zabawę. Co istotne, udowodniono, że jeśli dzieci będą wychowywane pod tzw. kloszem z dala od innych mogą mieć w przyszłości problemy z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Lepiej więc ograniczyć maluchom dostęp do komórek czy innych tego typu rzeczy na rzecz zabawy na świeżym powietrzu, która bardzo pomaga w rozwoju.