Ortokorekcja: nie musisz nosić okularów, by dobrze widzieć…

Ortokorekcja to stosunkowo nowy, bo wymyślony w latach 60. XX w., sposób na leczenie wad wzroku. Dzięki niemu można korygować krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm bez konieczności zakładania okularów. Dowiedz się, jak to działa.

Na czym polega ortokorekcja?

Ortokorekcja to najprościej mówiąc leczenie wad wzroku bez użycia okularów czy tradycyjnych szkieł kontaktowych. Metoda polega na tym, że na noc zakłada się specjalne soczewki twarde, które odkształcają krzywizny w rogówce oka. Oczywiście tego typu komponenty muszą być każdorazowo wykonywane indywidualnie pod konkretne nieprawidłowości w oku. Nie jest to zbyt uciążliwa technika, bo soczewki twarde zakłada się jedynie w czasie snu, a po przebudzeniu się je ściąga. Dzięki temu można swobodnie i bez problemu obserwować otaczająca nas rzeczywistość w ciągu dnia. Nie ma potrzeby zakładania okularów, bo nasz wzrok jest bardzo ostry i funkcjonuje jak w pełni zdrowy. Można bez problemu wykonywać prace przy komputerze, prowadzić prelekcje, spotkania biznesowe, opiekować się dziećmi nie tracąc jednocześnie na widzianym obrazie. Tuż przed pójściem spać należy jednak założyć soczewki korekcyjne, by następnego dnia również wszystko dokładnie widzieć. Ortokorekcja jest więc bardzo dobrym sposobem na uniezależnienie się od okularów. Ma jednak taki minus, że trzeba pamiętać, by na noc zakładać ortosoczewki i regularnie odwiedzać okulistę, by nie dopuścić do stanów zapalnych czy innych kłopotliwych dolegliwości. Mimo wszystko jednak ortokorekcja jest coraz powszechniejszym sposobem pozbywania się wad wzroku i cieszy się uznaniem wielu pacjentów.

Dobra profilaktyka…

Ortokorekcja nie tylko eliminuje konieczność zakładania okularów, ale także hamuje wady wzroku. Z tego właśnie powodu bardzo często znajduje zastosowanie osób, które cierpią na drastyczne pogorszenie widzenia. Dotyczy to szczególnie dzieci lub tez osób starszych. W ich przypadku zamiast co kilka miesięcy przepisywać nowe okulary zaleca się ortokorekcję. Dzięki temu w ciągu dnia można nie tylko dobrze funkcjonować, ale również nie pogłębia się wady wzroku. Nic więc dziwnego, że ortokorekcja jest tak bardzo popularna. W wielu przypadkach to jedyne rozwiązanie, które pomoże uratować wzrok. Ważne jednak, by leczyć wadę u zaufanego okulisty, który cieszy się uznaniem wśród pacjentów i ma długoletnie doświadczenie. Tylko w ten sposób zyskamy gwarancje, że nasz wzrok będzie w dobrym stanie na całe lata.