Czy ortokorekcja jest dla każdego?

Ortokorekcja to stosunkowo nowa metoda stosowana przy krótkowzroczności i niewielkim astygmatyzmie. Polega na zastosowaniu specjalnych soczewek twardych, które modelują kształt rogówki i hamują rozwój wady. Zakłada się je na noc, a w ciągu dnia można uzyskać ostrość widzenia.

Czy to bezpieczne?

Ortokorekcja to jedna z bezpieczniejszych metod korygowania wady wzroku. Polega na tym ze trzeba stworzyć specjalną soczewkę, wykonaną na indywidualne zamówienie, którą zakłada się tylko na noc. W trakcie snu rogówka się odkształca. To powoduje, że rano odzyskuje się ostre widzenie i nie trzeba zakładać okularów. To bardzo wygodne, a szczególnie dla osób, które nie mogą lub nie lubią nosić okularów. Wielu pacjentów ma jednak wątpliwości, czy to bezpieczne. Jak się okazuje tak. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie soczewek. Oczywiście wcześnie trzeba przeprowadzić badania kwalifikacyjne. Zaćma, jaskra, stożek rogówki to typowe schorzenia, które nie pozwalają na tego typu zabiegi. Przeciwskazaniami mogą być również: stany zapalne powiek, brzegów rogówki, zakażenia rogówki, urazy oczu itp. Jednak w większości przypadków nie ma powodów, które by zdyskwalifikowały tego typu działania. Metoda jest nie tylko bezpieczna, choć oczywiście trzeba regularnie chodzić na kontrolę do okulisty, ale przede wszystkim hamuje rozwój wady. To obecnie jedna z częstszych metod zapobiegających rozrastaniu się wady. Ortokorekcję stosuje się zatem u dzieci, u których zmiany w obrębie widzenia zachodzą bardzo dynamicznie – średnio o 0,75 D. Jest polecana również dorosłym, którzy często muszą zmieniać okulary, bo ich wada się pogłębia. To dobry sposób, by zahamować tę tendencję.

Dlaczego decydujemy się na orotokercję?

Powodów, dla których ortokorekcja jest dla nas ważna i bierzemy ją pod uwagę jest co najmniej kilka. Po pierwsze, decydują się na nią osoby, które nie chcą bądź, np. z przyczyn zawodowych nie mogą nosić okularów. Wtedy alternatywą są tradycyjne soczewki, jednak mogą być uciążliwe, a szczególnie w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których soczewka powoduje jeszcze szybsze wysuszanie się oka. Zastosowanie twardych soczewek na noc powoduje, że w ciągu dnia widzi się ostro i wyraźnie, a oko jest naturalnie nawilżone. Poza tym ortokorekcja jest często stosowana u osób, u których wada wzroku bardzo szybko postępuje. To skuteczny sposób na jej zahamowanie. Spektrum powodów, dla których decydujemy się na takie leczenie jest więc wiele. Nic dziwnego, że ortokorekcja z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności.