Operacja zaćmy Czechy: kiedy najlepiej ją wykonać?

Operacja zaćmy nie jest skomplikowana. Prace chirurgiczne trwają około 20 minut i odbywaj się pod znieczuleniem miejscowym. Niestety, wciąż wielu ludzi nie chce się zdecydować na zabieg. Obawiają się komplikacji i bólu. Tymczasem nie jest wcale tak źle. Usuwanie katarakty jest bardzo bezpieczne i rzadko kiedy dochodzi do poważniejszych powikłań. Dowiedz się więcej jak to wygląda w praktyce?

Im szybciej, tym lepiej

Nie jest tajemnicą, że wcześnie wykrytą zaćmę trzeba jak najszybciej wyeliminować. Nieleczona katarakta, która objawia się zmętnieniem soczewki, postępuje z każdym miesiącem. Dochodzi do sytuacji, w której chory z dnia na dzień widzi coraz gorzej. Tym samym jego komfort życia się znacznie pogarsza. Nie jest to dobra sytuacja. Kiedyś usuwano kataraktę w zaawansowanym stadium. Dziś nie ma już znaczenie w jakiej fazie jest choroba. Zarówno na początku, jak i w bardzo zaawansowanym stadium można pozbyć się zmętnionej soczewki. Trzeba jednak pamiętać, że katarakty w przejrzałej formie nie można się już pozbyć, co skutkuje całkowitą utrata wzroku. Stąd też lepiej jak najszybciej poddać się zabiegowi. po pierwsze odzyskamy komfort życia, a po drugie nie stracimy wzroku.

NFZ czy prywatnie?

Niestety polska służba zdrowia jest pełna wad. Na krótki zabieg czeka się miesiącami. W tym czasie wzrok może się drastycznie pogorszyć. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na prywatne leczenie. Tu wprawdzie terminy są znacznie krótsze, ale też koszt takiej operacji jest spory. Trzeba się liczyć z kwotą rzędu 3-4 tys. zł, a to zdecydowanie za dużo jak na możliwości polskiego emeryta, który ledwo żyje od pierwszego do pierwszego. Z tego też powodu wiele osób decyduje leczenie za granicą. Operacja zaćmy Czechy staje się coraz popularniejsza.

Na czym polega dyrektywa transgraniczna?

Leczenie za granicą jest dostępne dla Polaków w ramach dyrektywy transgranicznej. Dokument umożliwia korzystanie z zagranicznej opieki medycznej we wszystkich krajach unijnych, a polki NFZ jest zobligowany do zwrotu większości kosztów za zabieg. Sporą popularnością cieszy się operacja zaćmy Czechy. Jak to wygląd w praktyce? w dniu zabiegu należy wyłożyć 2,5 tys. zł, a otrzymuje się 2 tys. 100 zł z NFZ. Faktyczne koszty, jakie trzeba ponieść to niecałe 500 zł, czyli stosunkowo niewiele w porównaniu z prywatną opieką medyczną. Na zabieg czeka sie około 3 tyg., a więc bardzo krotko. nic dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości.