Operacja zaćmy jest coraz bardziej popularna


Obecnie bardzo wiele osób szczególnie troszczy się o swoje zdrowie. Coraz częściej zdarza się, iż ludzie systematycznie zażywają różne suplementy, a także rygorystycznie przestrzegają diety. Istotna w tym przypadku jest także aktywność fizyczna, ponieważ to właśnie dzięki niej można utrzymać dobrą kondycję, a przede wszystkim być zdrowym. Jednak należy mieć świadomość, iż te wszystkie starania często mogą okazać się niewystarczające, ponieważ wiele chorób przychodzi nagle i nie są one zależne od naszego trybu życia. Jedną z nich jest zaćma, na którą w ostatnim czasie choruje bardzo dużo osób. Zatem czym jest ta choroba i jak ją leczyć?

Zaćma coraz bardziej powszechna

Zaćma to bardzo popularna choroba, z którą w ostatnim czasie zmaga się bardzo wiele osób. Powinniśmy mieć przede wszystkim świadomość tego, że, jak pokazują najnowsze badania naukowe, jest to dolegliwość osób starszych. Około 90% pacjentów, którzy leczą się na zaćmę, ma ponad 60 lat. Jest to spowodowane tym, iż z wiekiem soczewka w naszym oku staje się coraz słabsza. Jej osłabienie następuje już po 40 roku życia. Choć wydawać by się mogło, iż w tym wieku jeszcze wielu ludzi jest w pełni sił, nasze oko z powodu różnych czynników może szybciej się starzeć. Dlatego tak istotne są systematyczne kontrole u okulisty. Jest to istotne w szczególności, gdy zauważyliśmy u siebie jakieś niepokojące objawy.

Warto wiedzieć, iż soczewka w naszym oku przypomina specjalny dysk. Jest ona wypukła z dwóch stron. To właśnie dzięki takiej specjalnej budowie możliwe jest skupianie promieni świetlnych. Tym samym jeżeli nasza soczewka ma prawidłowy kształt, widzimy ostro zarówno z bliska, jak i z daleka. Jednak z wiekiem soczewka może stracić swoją elastyczność. Tym samym nasza ostrość widzenia może się pogorszyć. Co więcej soczewka może stać się zupełnie mętna i w takim przypadku bardzo wielu chorych nie jest w stanie odróżnić dnia od nocy. Zatem jakie są pierwsze objawy rej choroby? Kiedy możemy mieć pewność, iż mamy do czynienia właśnie z zaćmą?

Jak rozpoznać zaćmę?

Wbrew pozorom zaćmy nie jest trudno rozpoznać. Bardzo wielu pacjentów w początkowym stadium rozwoju tej choroby ma duży problem z ostrym widzeniem. Jest to jeden z najczęstszych objawów, który skłania wiele osób do udania się do okulisty. Jeżeli podczas takiej wizyty nie będzie możliwy dobór odpowiednich okularów korekcyjnych można podejrzewać, że ma się do czynienia z zaćmą. Ponadto bardzo wielu pacjentów ma także dziwne wrażenie, iż w ich oku jest jakieś obce ciało, które zasłania im pole widzenia. To właśnie jest osłabiona soczewka, którą należy wymienić na nową.

Przyczyny powstania zaćmy

Przyczyn powstawania zaćmy może być bardzo wiele. Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku osób starszych za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest osłabiona soczewka. Jednak niewiele osób ma świadomość, iż z zaćmą mają także problem nawet dzieci. Może ona pojawić się również u młodszych osób z powodu nabytego urazu oka lub też jego zapalenia. Przyjmowanie niektórych leków, jak również praca w warunkach szkodliwych, a także wiele chorób także przyczyniają się do powstania właśnie tej dolegliwości. Choć najczęściej operacje zaćmy są wykonywane w przypadku, gdy soczewka zużyła się samoistnie.

Operacja na zaćmę nie taka straszna

Niestety, wciąż bardzo wielu chorych nie chce poddać się operacji na zaćmę. Coraz więcej osób boi się, że na skutek takiej ingerencji straci wzrok. Jest to błędne myślenie, ponieważ bez tego zabiegu w przypadku bardzo dużego zmętnienia soczewki chory nie będzie widział. Dlatego tak istotna jest szybka przeprowadzona operacja na zaćmę.

Podczas takiego zabiegu soczewka w oku pacjenta po prostu wymieniania jest na nową. Zabieg nie jest zbyt skomplikowany, a chory może bardzo szybko opuścić szpital. Ponadto po zabiegu szybko powraca się do zdrowia i można znów cieszyć się otaczającym nas światem.

Operacja zaćmy NFZ czy w prywatnej klinice?

Obecnie wspomniana operacja jest wykonywana zarówno w szpitalach publicznych, jak również prywatnych. Taka operacja zaćmy NFZ jest w pełni refundowana, jednak należy mieć świadomość, iż kolejki oczekujących są bardzo duże. Operacja zaćmy NFZ to często kilka lat czekania. Dlatego jeżeli mamy odłożonych kilka tysięcy i musimy zabieg wykonać natychmiast, najlepszym rozwiązaniem będzie operacja na zaćmę w prywatnej klinice.

Na zaćmę w ostatnim czasie choruje bardzo dużo osób. Warto pamiętać, iż przyczyn powstania tej choroby może być bardzo wiele. W 90% przypadków za jej powstanie odpowiedzialna jest uszkodzona soczewka oka. Niestety, z wiekiem staje się ona coraz bardziej słaba. Jej stan może znacznie pogorszyć się już po 40 roku życia. Należy mieć świadomość, iż zaćmie nie można zapobiec. Dlatego tak istotne są systematyczne kontrole u okulisty. Jednak powinniśmy pamiętać także, iż można zachorować na zaćmę przyjmując niektóre leki lub też chorując na inne choroby. Ta zmiana może być także wywołana na skutek urazu. Choć są to bardzo sporadyczne przypadki, także powodują powstanie tej dolegliwości. Niestety, jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest operacja zaćmy, która znacznie polepsza komfort życia pacjenta.

http://alfavision-zacma.pl/