Operacja na zaćmę: co musisz o niej wiedzieć?

Operacja na zaćmę to bardzo poważna rzecz. Trzeba ją jak najszybciej wykonać. W przeciwnym razie wzrok będzie się stopniowo pogarszał, a to sytuacja, do której absolutnie nie wolno dopuścić. Najpoważniejszą konsekwencją usuwania zaćmy jest utrata wzroku. Dzie najlepiej wykonać zabieg i ile to będzie kosztowało?

Czy za usunięcie zaćmy muszę zapłacić?

To zależy, gdzie będziemy chcieli ją wykonać. Tak naprawdę operacja na zaćmę z kasy chorych jest bezpłatna, ale to jedyna dobra wiadomość, bo w praktyce na zabiegi czeka się miesiącami. Rekordziści muszą czekać nawet 3 lata. To bardzo dugo, zważywszy na fakt, że nieleczona katarakta może powodować poważne spustoszenie i stopniowo pogarszać widziany obraz. Lepiej więc zrobić co tylko się da, by nie dopuścić do większych uszkodzeń oka. Czekanie miesiącami na zabieg wiąże się z pogarszaniem stanu zdrowia i coraz gorszą jakością życia. Nie można więc do tego dopuścić. Można starać się przyśpieszyć kolejki do zabiegu. Jest to jednak dość trudne. W praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Świadczeniodawca musi bowiem zaznaczyć w papierach pacjenta, że jego stan zdrowia nie jest stabilny, a wada szybko się rozwija. Jednak z reguły, bardzo ciężko jest skrócić czas oczekiwania. Co zatem zrobić? Pozostaje jeszcze prywatne opieka lekarska. To jednak wiąże się z dużymi kosztami. Średnio trzeba przeznaczyć około 4 tysięcy na jedno oko. To kwota, na która wiele osób nie stać. Tym bardziej, że większość osób cierpiących na zaćmę to emeryci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Dla nich tak duże obciążenie finansowe to spory problem. Często powoduje ogromne problemy materialne, z których trudno się potem uwolnić.

A może leczenie za granicą?

Dużo osób decyduje na leczenie zaćmy za granicą. Tam operacja na zaćmę jest wykonywana praktycznie od razu i nie trzeba na to w ogóle czekać. Od momentu zgłoszenia w ciągu 2-3 tygodni zostaje się przyjętym na oddział. Nie jest to wprawdzie całkowicie darmowe, bo część kosztów trzeba zapłacić, ale większość zwraca NFZ. Taką możliwość daje tzw. dyrektywa transgraniczna. Na czym to dokładnie polega? Za opiekę lekarska trzeba zapłacić z góry, jednak po wszystkim otrzymuje się refundację z NFZ. Koszt zabiegu u naszych zagranicznych sąsiadów to około 2,5 tys. zł, jednak później otrzymuje się zwrot kosztów. Na chwilę obecną można liczyć na 2, 1 tys. zł. Operacja na zaćmę za granicą nie jest więc wcale taka droga, a przeprowadza się ją praktycznie „od ręki”. Nic dziwnego, że tak wiele osób się na to decyduje.