Okulista z Gliwic: Jęczmień na oku jego przyczyny i objawy

Jęczmień na oku jest spowodowany zatkaniem się gruczołu łojowego na powiece lub bakteryjnym zakażeniem wokół rzęs. Dolegliwość ta swoją nazwę wzięła od wyglądu, która przypomina małe ziarenko jęczmienia. Sprawdź jak ta choroba się objawia i co jest jest przyczyną.

Jakie są przyczyny?

Jęczmień na oku jest wywoływany najczęściej przez bakterie gronkowca, a jego pojawieniu się sprzyjają: dotykanie lub tarcie oczu brudnymi rękoma, niedokładne zmywanie makijażu, czy używanie nieodpowiednich kosmetyków do oczu. Ponadto praca w miejscach, gdzie mamy kontakt z substancjami chemicznymi, czy przebywanie z zadymionych pomieszczeniach również przyczynia się do powstawania jęczmienia na oku. Jeśli mamy częsty problem z tych schorzeniem to jest to sygnał, iż możemy mieć niewyrównaną lub niewyleczoną cukrzycę.

Jak objawia się jęczmień na oku?

Objawy jęczmienia na oku są dość charakterystyczne i nie można go pomylić z inną chorobą. Jak informuje okulista z Gliwic temu schorzeniu towarzyszą obrzęki, bóle i zaczerwienienia brzegu powiek, łzawienie, czy światłowstręt. Wydziela się też często ropa, która wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs (jest to tzw. jęczmień zewnętrzny), ale zdarzają się przypadki, w których wydostaje się do wewnątrz pod powiekę (jęczmień wewnętrzny).

Jak wyleczyć jęczmień?

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, gdy dopadnie nas te schorzenie to fakt, iż nie możemy nigdy wyciskać jęczmienia. Dojrzały jęczmień ma wyraźny żółty czubek i zwykle pęka on samoistnie uwalniając ropę lub zasycha w ciągu tygodnia. Nie należy go próbować pod żadnym pozorem rozcinać samodzielnie. Można, oczywiście, wypróbować domowe sposoby na tę chorobę, jednak zaleca się odwiedzić okulista Gliwice . Do owych sposobów zalicza się: pocieranie złotą obrączką, ciepły okład z jajka lub okład z zielonej herbaty. Niektóre osoby polecają też ciepłe kompresy z naparów ziołowych. Można w tym celu wykorzystać nać pietruszki, kwiaty nagietka, rumianku a nawet liście malin. Niektóre osoby stosują również ziele świetlika. Według okulistów te kontrowersyjne sposoby nie są w wielu przypadkach skuteczne, ale też nam nie szkodzą. Z kolei, gdy udamy się do specjalisty, najczęściej przepisuje on nam maść lub krople z antybiotykami do stosowania miejscowego. Jeżeli zmagamy się z jęczmieniem mnogim to wtedy najprawdopodobniej zostaną nam przepisane doustne antybiotyki. Jeśli schorzenie to ma tendencję do nawrotów to wykonuje się wtedy posiew, by dobrać odpowiednie leki.