Leczenie zaćmy Czechy nie tylko u starszych. Schorzenie dopada coraz młodszych

Zaćma, choć w zdecydowanej większości dotyka osób starszych, to zdarzają się też przypadki zachorowań u ludzi w młodym wieku. Z czego to wynika i jak można temu zapobiegać. Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Leki pod nadzorem…

Bardzo często do zachorowań dochodzi z powodu przyjmowania niektórych medykamentów. Dotyczy to np. niektórych sterydów. Są one szczególnie niebezpieczne. Ich wielomiesięczne przyjmowanie prowadzi do zmętnienia soczewki. Z tego właśnie powodu lekarze starają się starannie dozować preparaty i w miarę możliwości zmniejszać ich dawkę. Zauważono, że przy odłożeniu środków, schorzenie się zatrzymuje. Niestety, zmiany w oku są już często nie do odwrócenia i koniecznej są prace chirurgiczne. Kataraktę powodują również niektóre preparaty nasercowe czy też podawane w przypadku zaburzeń psychicznych lub nawracającej migreny. Z tego powodu należy je dawkować ostrożnie i wszelkie niepokojące objawy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi. To jedyny sposób na utrzymanie sprawnego wzroku.

Uszkodzenia soczewki

Zmętnienie soczewki następuje również z powodu urazów oka wywołanych mechanicznie. Uszkodzenia mogą również nastąpić z powodu nadmiernej ekspozycji na promienie ultrafioletowe. Stąd też tak ważne jest, by chronić wzrok, wybierając się na letni wypoczynek. Dobrze jest mieć ze sobą okulary słoneczne z certyfikatem bezpieczeństwa. To jedyny sposób na zapobiegnięcie nieszczęściu. Warto więc zwracać na to szczególna uwagę.
Wady wrodzone, choroby
W końcu kataraktę mogą powodować wady wrodzone, jak również przewlekłe choroby, np. cukrzyca, a szczególnie ta pierwszego stopnia, która zaburza funkcjonowanie aparatu optycznego, co może się przyczynić właśnie do stopniowej utraty płynności widzenia. Zaćma często występuje nawet u noworodków. Bywają sytuacje, gdzie trzeba przeprowadzić operację już w pierwszych tygodniach życia.

Gdzie usunąć zaćmę?

W tak młodym wieku zaćma znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu należy zgłaszać się na leczenie jak najszybciej. Niestety, kolejki z kasy chorych są bardzo długie. Z tego powodu coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie zaćmy Czechy. Pozwala na to tzw. dyrektywa transgraniczna. W dużym skrócie procedura polega na tym, że można korzystać z opieki medycznej za granicą w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Wprawdzie za leczenie zaćmy Czechy trzeba wyłożyć z własnej kieszeni, jednak potem można zgłosić się do polskiego NFZ po zwrot kosztów. Można liczyć na refundację w wysokości 2 tys. 100 zł. Tym samym faktyczne koszty, jakie trzeba ponieść wynoszą około 500 zł. To bardzo niewiele, zważywszy, że za zabieg w prywatnej klinice trzeba zapłacić 3-4 tys. zł.