Leczenie AMD w Gliwicach i okolicach

AMD jest zwyrodnieniem plamki żółtej oka. Przypadłość ta nierzadko związana jest głównie z wiekiem pacjenta. Na chorobę tę często cierpią pacjenci po pięćdziesiątym roku życia, którzy uskarżają się na zanik widzenia szczegółów znajdujących się w centrum ich widzenia. Bez prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka znacznie utrudnione staje się dla nich wykonywanie codziennych czynności. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jak wygląda leczenie AMD w Gliwicach i okolicach – http://pryzmat-okulistyka.pl/strefa-pacjenta/artykuly/amd/.

Dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej

Choroba plamki żółtej dzieli się na dwie podstawowe odmiany: suchą oraz wysiękową. Suchą postać AMD cechuje znacznie łagodniejszy postęp, ponieważ pogorszenie widzenia w jej wyniku może zachodzić w ciągu wielu miesięcy, a nawet lat. W przypadku wysiękowego zwyrodnienia plamki zdecydowanie częściej dochodzi natomiast do znacznie bardziej agresywnego przebiegu, który może w rezultacie powodować nie tylko nagłe zaniki widzenia, ale postępującą ślepotę. Choć chory może uskarżać się na poważne zaburzenia widzenia, nigdy jednak nie dochodzi u niego do całkowitego pozbawienia wzroku. Mimo to jednak schorzenie należy do niezwykle dokuczliwych i przeszkadzających w codziennym funkcjonowaniu.

Leczenie AMD Gliwice – iniekcja doszklistkowa w okolicznych miastach

W samych Gliwicach warto odwiedzić gabinet okulistyczny PRYZMAT. Z koeli w okolicach Gliwic znajdują się głównie cztery kliniki, w których można zarejestrować się na zabieg zwyrodnienie plamki żółtej. Są to: Prywatny Szpital Weiss Klinik (Chorzów), klinika okulistyczna OPTOMED Centrum Okulistyki dla Dzieci i Dorosłych (Chorzów), Szpital Specjalistyczny Centrum Medyczne MAVIT (Katowice) oraz Klinika Nova (Kędzierzyn-Koźle). Koszty takiego zabiegu wahają się zazwyczaj od 1800zł do ponad 2000zł. Wielospecjalistyczne kliniki gwarantują komfortowe warunki dla swoich pacjentów, umożliwiając im pobyt w nowoczesnych i odpowiednio wyposażonych salach. Oprócz zabiegu z wykorzystaniem najczęściej stosowanego preparatu Eylea możliwe jest również przeprowadzenie go za pomocą leku o nazwie Lucentis. Cena takiej operacji jest zwykle nieco wyższa. W Prywatnej Klinice Weiss Klinik wynosi 2450zł, podczas gdy w w przypadku kliniki okulistycznej OPTOMED Centrum Okulistyki dla Dzieci i Dorosłych jest to kwota w wysokości 2100zł. Oprócz wymienionych wyżej klinik, leczenie AMD Gliwice możliwe jest też w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznym MAVIT i Klinice Nova. Oprócz iniekcji doszklistkowej preparatu Eylea oraz Lucentis w klinice MAVIT dostępna jest również iniekcja preparatu Ozurdex wynosząca 6000 zł. Przed zabiegiem iniekcji doszklistkowej zawsze niezbędna jest poprzedzająca ją konsultacja okulistyczna.

Leczenie przy użyciu preparatu Eylea

Najczęściej wykorzystywana w zabiegach leczenia AMD w okolicach Gliwic Eylea, jest preparatem zawierającym substancję czynną aflibercept. Lek przeznaczony jest do wstrzykiwania do oka pacjenta, a ściślej rzecz ujmując, do ciała szklistego w formie galaretowatego płynu wewnątrz oka. Choć zabieg sam w sobie nie należy do szczególnie skomplikowanych, najważniejsze, by specjalista, który go przeprowadza, mógł pochwalić się niezbędnym w tym celu doświadczeniem. Wykonywanie wstrzyknięć do ciała szklistego wymaga bowiem nie lada precyzji. Operacja trwa krótko i nie należy do bolesnych, jednak przed zapisaniem się do danej kliniki specjalistycznej, warto najpierw przejrzeć różne opinie pozostałych pacjentów lub skorzystać z rad znajomych lekarzy, by być zadowolonym z serii przyszłych zabiegów.

Dawkowanie preparatu Eylea

Zgodnie z dokumentem regulującym użycie leku Eylea, w wysiękowej postaci zwyrodnienia należy wykonywać jedno wstrzyknięcie w dawce 2 mg do chorego oka raz w miesiącu (przez trzy miesiące). Po upływie tego czasu wykonuje się już jedno wstrzyknięcie co dwa miesiące. Po
roku kuracji zabiegi przeprowadza się zazwyczaj rzadziej. Cała operacja powinna być wykonywana w sterylnych warunkach, a strzykawka i fiolka przeznaczone są do jednorazowego użytku. Podczas przygotowywania zastrzyku lekarz ma obowiązek usunięcia nadmiarowej zawartości preparatu w strzykawce, zaś po skończonym zabiegu powinien zmierzyć ciśnienie w oku pacjenta. Leczenie AMD w okolicach Gliwic odbywa się w profesjonalnych warunkach pod okiem specjalistów w dziedzinie okulistyki.