Jaki jest koszt operacji zaćmy w Czechach?

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Czech celem usunięcia zaćmy. To coraz częstsza praktyka i nie ma w tym niczego dziwnego. To sposób na niedrogie zabiegi, które są wykonywane praktycznie „od ręki”. Czas oczekiwania na zabieg to około 2-3 tygodnie, co w porównaniu z realiami w Polsce jest niewiele.

Na czym polega leczenie w Czechach?

Na zagraniczną opiekę medyczna pozwala tzw. dyrektywa transgraniczna. W dużym skrócie polega to na tym, że można leczyć się w krajach Unii Europejskiej bez żadnych przeszkód. Jeśli nie ma konieczności zostawania w szpitalu na noc, nie potrzeba nawet zgody od przedstawicie NFZ w Polsce. Za zabieg trzeba wprawdzie wyłożyć z góry, jednak po wszystkim składa się wniosek o refundację kosztów w NFZ. W praktyce trzeba się liczyć z kwora około 500 zł. Tym sposobem można sporo zaoszczędzić, bo koszt operacji zaćmy prywatnie jest dużo wyższy. Trzeba się liczyć z kwotą około 4 tys. zł. To bardzo dużo, biorąc od uwagę, że większość chorych to emeryci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Co ważne, zabieg usuwania zaćmy w Czechach jest przeprowadzany praktycznie „od ręki”. Dzięki temu można bardzo szybko poprawić swój komfort życia. Jest to bardzo ważne, bo nieleczona katarakta prowadzi do stopniowej utraty wzroku, co jest bardzo kłopotliwe na dłuższą metę.

Jak załatwić formalności?

W organizacji zabiegu pomagają polskie kliniki, które współpracują z czeskimi placówkami i załatwiają do nich dojazd. W praktyce więc wystarczy tylko znaleźć dobrą klinikę w Polsce, która pomaga w załatwieniu zabiegu u czeskich sąsiadów, np. AlfaVision ze Skoczowa. Następnie trzeba zgłosić się na konsultację, by wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu. Z reguły jednak nie ma przeszkód do usunięcia zaćmy, bo jest to bardzo prosty zabieg. Kolejnym krokiem jest już umówienie terminu w czeskim szpitalu, dojazd na miejsce. Koszt operacji zaćmy trzeba pokryć w dniu przyjęcia do szpitala. O wszystkim otrzymuje się jednak dokumenty, które należy złożyć do NFZ wraz z wnioskiem o refundację. W ich wypełnieniu pomaga personel medyczny. Co ważne, w większości klinik tuż przy czeskiej granicy pracuje polskojęzyczny personel. Dzięki temu można szybko załatwić wiele spraw i wyjaśnić wszelkie kwestie. Jak widać procedura nie jest tak skomplikowana, a pozwala na natychmiastowe usunięcie zaćmy stosunkowo niedużym kosztem. Nic więc dziwnego, że decyduje się na to coraz więcej osób. Prywatne leczenie w Polsce jest bardzo drogie.