Dentysta Tychy: kiedy powinieneś pojawić się w gabinecie ze swoim dzieckiem?

Mogłoby się wydawać, że dzieci mając żeby mleczne nie muszą chodzić do dentysty, w końcu i tak w przeciągu kilku lat wypadną i wyrosną na ich miejscu zęby stałe, o które już warto dbać. Nic bardziej mylnego. Już od najmłodszych lat powinno się dbać o wszystkie zęby, dlatego warto wcześniej odwiedzić dentystę.

Zdrowie zębów mlecznych ma znaczenie dla stałych

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że to że dziecko posiada zdrowe zęby mleczne będzie miało znaczenie dla późniejszego zdrowia zębów stałych. Dlatego tak ważne jest, żeby uczyć higieny jamy ustnej dzieci od najmłodszych lat. Już po pojawieniu się pierwszych zębów można je delikatnie szczotkować. Na rynku są dedykowane specjalnie służące do tego szczoteczki, dzięki którym rozmasowuje się również dziąsła, aby wyżynanie się ząbków było dla dziecka mniej bolesne. Poza tym, gdy dziecko będzie już świadome, wyrobi sobie nawyk mycia zębów, a to bardzo ważne dla jego przyszłości.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Wielu osobom dentysta Tychy nie kojarzy się dobrze. Dlatego chcą jak najpóźniej zabrać swoje dziecko do gabinetu. Jeżeli jednak nasz maluch ma już wszystkie żeby mleczne, powinniśmy się udać na wizytę kontrolną, aby sprawdzić czy wszystko z nimi w porządku. Nieleczona próchnica zębów mlecznych może skutkować próchnicą zębów stałych, które po wyrośnięciu już będą zaatakowane, często bardzo głęboko. Dlatego nie ma co czekać na to, żeby wybrać się do gabinetu. Obecnie dentyści mają wiele nowoczesnych sprzętów, które pozwalają, aby taka wizyta nie była traumatyczna i nie kojarzyła się z bólem.

Nauka higieny jest bardzo ważna

Higieny jamy ustnej nie można zaniedbywać, ale trzeba jej też dobrze nauczyć dziecka. Począwszy od szczotkowania, które na pewno nie zawsze będzie ulubionym zajęciem. Dobre tłumaczenie i konsekwencja sprawi jednak, że w pewnym momencie będzie to czynność zupełnie naturalna. Poza tym nauczmy też dziecko jak posługiwać się nicią dentystyczną, aby w przyszłości również był to dla niego nawyk. Jeżeli dziecko będzie widziało, że właśnie tak wygląda codzienne dbanie o zęby przez jego rodziców, na pewno chętniej samo będzie się oddawać tym czynnościom. Na pewno dentysta Tychy również chętnie wytłumaczy dziecku, dlaczego jest to ważne i jak należy dbać o zęby.