Choroby oczu zdiagnozuje okulista z Gliwic

Nasze oczy ciągle są narażane na czynniki pogarszające wzrok, których nie zawsze da się uniknąć. Długa praca przy komputerze, ostre promienie społeczne, przebywanie w źle oświetlonych lub zadymionych pomieszczeniach…to wszystko może wpływać na kondycję oczu, a nawet zwiększyć ryzyko poważniejszych chorób. Jak je rozpoznać, aby dostatecznie szybko zareagować?

Ograniczone pole widzenia i niewyraźny obraz

Rozmyty i niewyraźny obraz, a z czasem pojawianie się ciemnych plan w polu widzenia, to klasyczne objawy zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba ta dotyka zazwyczaj osób powyżej 60. roku życia, narażeni są też na nią osoby palące tytoń. Zwyrodnienie może dotyczyć jednego lub dwójki oczu. W razie tego schorzenia bardzo ważna jest szybka diagnostyka, ponieważ nie odnaleziono jeszcze sposobu na jego wyleczenie. Możliwe jest jedynie zahamowanie postępu choroby, która pozostawiona sama sobie może doprowadzić do nieodwracalnej ślepoty.

Mroczki przed oczami, brak skrajnych części obrazu

Pojawiające się przed oczami mroczki, jasne obwódki wokół źródeł światła, częste bóle głowy i trudności z widzeniem w ciemności są oznakami postępującej jaskry. Jest ona spowodowana podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, wynikającym z nadmiernej produkcji cieczy wodnistej albo zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Ryzyko zachorowania pojawia się już po 35. roku życia, szczególnie u osób z dużą krótkowzrocznością. Najczęściej rozwija się ona w obu oczach. Poradzić sobie z jaskrą mogą krople obniżające ciśnienie w oku i leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu laserowego, a nawet operacji, w celu zlikwidowania zapory dla płynów zbierających się w oku. Zabiegi te zrealizowane mogą zostać przez okulista Gliwice.

Drażliwe światło, piekące oczy, czarne dziury

Powyższe objawy są dość typowe dla wielu z możliwych schorzeń oka. Nie warto samemu stawiać diagnozy, która zazwyczaj prowadzi do zbagatelizowania problemu. Często przecież tłumaczymy sobie, że to tylko zmęczenie, wynik warunków atmosferycznych, albo po prostu kwestia nieuniknionego starzenia się. Najodpowiedniejszym sposobem na rozwianie wszelkich wątpliwości, co do kondycji naszych oczu, jest zgłoszenie się do okulisty na rutynową kontrolę wzroku. Nie warto więc zwlekać i czekać na poprawę, która może nie nadejść. Lepiej już dziś sprawdzić swój wzrok u Okulista Gliwiceokulista Gliwice i pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.