Jaki aparat ortodontyczny Tarnowskie Góry może zostać założony na zęby?

Leczenie ortodontyczne rzadko należy do łatwych, choć w większości przypadków nie jest nieprzyjemne. Wiąże się tylko z regularnymi wizytami u ortodonty i cierpliwością w czekaniu na efekty. Nie jest łatwo bowiem na stałe, bezboleśnie wyprostować zęby. Z pomocą przychodzą jednak aparaty ortodontyczne.

Ruchome nakładki i aparaty dla dzieci

Jednym z łatwiejszych sposobów leczenia jest aparat ruchomy, którego nie przykleja się do zębów, tylko zakłada na kilka do kilkunastu godzin dziennie. Ruchome aparaty najczęściej zakłada się dzieciom, aby leczyć drobne wady zgryzu oraz zapobiegać powstawaniu większych w późniejszym okresie. Najczęściej zakładany jest, gdy dziecko ma jeszcze mleczne zęby, choć warto podkreślić, że stały aparat ortodontyczny Tarnowskie Góry również może być noszony na mlecznych zębach. Minusem wyciąganych aparatów jest to, że trzeba je nosić zazwyczaj przez kilka godzin dziennie i całą noc, co czasem skutkuje tym, że dzieci je wyciągają bez zgody rodziców, albo same nie wiedzą, kiedy podczas snu im wypadają. Dla dorosłych są natomiast przezroczyste nakładki, również używane przy małych zmianach zgryzu lub jeśli następuje nawrót wady po leczeniu aparatem stałym. Leczenie takimi nakładkami trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Stałe aparaty są najbardziej efektywne

Coraz więcej osób decyduje się na założenie stałego aparatu ortodontycznego, dzięki czemu mogą się już na zawsze pozbyć wady. Istnieje kilka rodzajów aparatów. Najpopularniejsze są metalowe, zamki naklejane są zęby, do tego dokładane pierścienie oraz łuk. Jeżeli nie chcemy, aby nasz aparat ortodontyczny się w ten sposób odznaczał, możemy zdecydować się na wersję przezroczystą. Choć warto podkreślić, że nie jest tak, że będzie ona niewidzialna, ponieważ również ją widać, choć na pewno nie rzuca się tak bardzo w oczy. Dla tych, którzy w ogóle nie chcą, aby ktokolwiek wiedział, że noszą taki aparat istnieje wersja lingwalna. Aparat ten zakładany jest od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu nie widać ani zamków ani łuków. Jest on robiony na zamówienie, ponieważ każdy zamek jest indywidualnie dopasowywany do kształtu zęba. Często proponowany jest nastolatkom ze względu na to, że zdarza się, że stały aparat odbarwia szkliwo zęba i nie zawsze jest to związane z brakiem higieny.